BLOG
Ograniczenie władzy rodzicielskiej Lublin – przesłanki. Kiedy można ograniczyć władzę rodzicielską? Władza rodzicielska a dobro dziecka.
Zgodnie z art. 107 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, Sąd, uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia.
Jak w sprawie o ograniczenie władzy rodzicielskiej wykazać, że drugi rodzic nie interesuje się dzieckiem? Jak udowodnić, że małżonek nie zna potrzeb dziecka? Jak wykazać, że rodzic nie podejmuje decyzji dotyczących istotnych spraw dziecka?
Warto powołać na tę okoliczność świadków. Dobrym ruchem będzie załączenie wiadomości tekstowych lub wysłanych za pośrednictwem Internetu, które potwierdzają że ojciec/matka nie jest zainteresowany/-a sprawami dziecka. Jeśli dysponujesz nagraniami, z których wynika, że drugi rodzic nie chce zajmować się dzieckiem, nie jest zainteresowany jakie są jego potrzeby, nie wahaj się, przygotuj stenogram i załącz je do wniosku o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Pomocne mogą być także zaświadczenia ze szkoły, od lekarza, organizatora zajęć pozalekcyjnych na okoliczność tego, że tylko Ty odbierasz i przywozisz dziecko z tych miejsc i pytasz o postępy w nauce czy stan zdrowia. Powodzenia! 😉
Masz pytania dotyczące sprawy o ograniczenie władzy rodzicielskiej? Skontaktuj się z adwokatem z Lublina od spraw rodzinnych.
Adwokat Łukasz Lecyk, kontakt Lublin: 605 836 220, kontakt Warszawa: 576 236 630.
KANCELARIA
KANCELARIA ADWOKACKA ŁUKASZ LECYK +48 605 836 220 ul. Chmielna 13/6
20-075 Lublin
FILIA KANCELARII W WARSZAWIE
+48 576 236 630 ul. Widok 8/5
00 - 023 Warszawa