BLOG
To jakie konsekwencje w zakresie mieszkania byłych małżonków spowoduje rozwód, zależy od tego jaki to mieszkanie miało „status” przed orzeczeniem przez Sąd Okręgowy w Lublinie rozwodu.
I. MIESZKANIE BYŁO WSPÓLNE (np. zakupione po zawarcia związku małżeńskiego).
Po rozwodzie mieszkanie nadal należy do majątku wspólnego. Lokal można sprzedać i podzielić się pieniędzmi. Jeden z małżonków może też zostać w mieszkaniu i spłacić drugiego. Jeśli nie ma zgody co do tego w jaki sposób rozwiązać ten problem, trzeba będzie złożyć wniosek o podział majątku wspólnego. We wniosku tym można żądać także rozliczenia nakładów z majątku osobistego na majątek wspólny (np. pieniądze z darowizny od rodziców przeznaczone remont mieszkania).
II. MIESZKANIE JEST WŁASNOŚCIĄ JEDNEGO Z BYŁYCH MAŁŻONKÓW I NALEŻY DO JEGO MAJĄTKU OSOBISTEGO (np. było darowizną, zostało otrzymane w spadku, zostało zakupione przed zawarciem związku).
Do momentu uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, małżonek, który nie ma prawa do lokalu może w nim mieszkać. Zgodnie bowiem z przepisem art. 28 [1] kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przedmiotów urządzenia domowego.
Co dzieje się po rozwodzie? Jeśli były małżonek, który nie jest właścicielem mieszkania po prostu się wyprowadza, nie ma sprawy. Gorzej jednak, gdy wyprowadzić się nie zamierza. W takim wypadku należy złożyć pozew o eksmisję. Należy pamiętać o tym, że były małżonek jest lokatorem w rozumieniu ustawy o ochronie lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z wszelkimi tego konsekwencjami.
Pytania? Skontaktuj się z adwokatem.
KANCELARIA
FILIA KANCELARII - WARSZAWA
+48 576 236 630 ul. Widok 8/5
00 - 023 Warszawa
KANCELARIA ADWOKACKA ŁUKASZ LECYK +48 605 836 220 ul. Chmielna 13/6
20-075 Lublin