FB linked in

Co wpływa na czas trwania sprawy o rozwód w Lublinie?

Sygnet Border

BLOG

Co wpływa na czas trwania sprawy o rozwód w Lublinie?

Dodano: 20.08.2019

Wiele osób podczas pierwszego spotkania w kancelarii pyta mnie co wpływa na czas trwania sprawy rozwodowej, jak długo czeka się na rozwód, ile trwa rozwód z orzekaniem o winie lub ile trwa rozwód za porozumieniem stron. Z mojego doświadczenia wynika, że największy wpływ na termin zakończenia sprawy rozwodowej mają 4 czynniki:


 1. Stopień skomplikowania sprawy czy też temperatura sporu. Oczywistym jest, że gdy spór dotyczy wszystkich rozstrzygnięć, które mogą zapaść podczas sprawy o rozwód czyli winy w rozkładzie pożycia, alimentów, władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi itp. to sprawa może się ciągnąć nawet latami. Gdy strony „dogadały się” we wskazanych kwestiach, rozwód może zostać orzeczony już nawet na pierwszej rozprawie, czyli po kilku miesiącach od dnia złożenia pozwu.
 2. Zakres postępowania dowodowego. Tu sprawa jest prosta, im więcej strony zgłaszają dowodów (w szczególności wnioski o przesłuchanie świadków, o dowód z OZSS), tym dłużej trwa sprawa. Sąd nie dysponuje nieograniczonym czasem na rozpoznanie Twojej sprawy. Gdy wnosisz o przesłuchanie np. 5 świadków, Sąd może nie zdążyć tego zrobić na jednej rozprawie.
 3. Choroba strony, świadka, pełnomocników, sędziego. Zły stan zdrowia może doprowadzić do odroczenia rozprawy.
 4. Aktywność stron jeśli chodzi o składanie środków odwoławczych. Gdy strony kwestionują każde rozstrzygnięcie Sądu, znacznie wydłuża to czas trwania sprawy. Zażalenia czy apelacji nie rozpoznaje ten sam Sąd. PS. Akta sprawy muszą trafić do Sądu Apelacyjnego w Lublinie i poczekać na swoją kolej. To wymaga czasu. Np. w tej chwili czas oczekiwania na rozpoznanie apelacji to ponad rok.

O tym ile czeka się na pierwsza rozprawę w sprawie o rozwód w Lublinie przeczytasz tutaj.


Temida

KANCELARIA

SKONTAKTUJ SIĘ

ZAPRASZAM DO KONTAKTU, WYPEŁNIJ FORMULARZ

  Kancelaria Adwokacka Łukasz Lecyk

  Sygnet

  KANCELARIA ADWOKACKA
  ŁUKASZ LECYK
  +48 605 836 220
  ul. Chmielna 13/6
  20-075 Lublin

  FILIA KANCELARII W WARSZAWIE
  +48 576 236 630
  ul. Widok 8/5
  00 - 023 Warszawa

  Adwokatura Polska
  LUBLIN +48 605 836 220 WARSZAWA +48 576 236 630 kontakt@adwokat-lecyk.pl