FB linked in

Kiedy warto pomyśleć o rozwodzie za porozumieniem stron? 4 najpopularniejsze sytuacje.

Sygnet Border

BLOG

Kiedy warto pomyśleć o rozwodzie za porozumieniem stron? 4 najpopularniejsze sytuacje.

Dodano: 10.02.2019

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Rozwód za porozumieniem stron czyli bez orzekania o winie można rozważyć, gdy (kolejność przypadkowa):

I. Strony chcą sobie oszczędzić stresu i pieniędzy.

Nie ma wątpliwości, że stres podczas sprawy rozwodowej jest ogromny. Z badań wynika, że rozwód wraz ze śmiercią bliskiej osoby oraz utratą pracy jest jedną z trzech najbardziej stresogennych sytuacji. Rozwód to nie jest „tania impreza”. Opłata sądowa od pozwu o rozwód to wydatek rzędu 600 zł. Dobry adwokat, bez którego ani rusz – kolejne kilka tysięcy. Zastanów się czy gra jest warta świeczki.

II. Strony nie mają wspólnych małoletnich dzieci.

W takim wypadku Sąd nie orzeka o alimentach, władzy rodzicielskiej oraz kontaktach rodziców z dzieckiem stron. Powstaje zatem pytanie czy jest sens „szarpać się” o winę, gdy dzieci są dorosłe bądź takowego dziecka nie ma w ogóle. Pamiętać należy, że znacznie wydłuża to czas postępowania – nawet do kilku lat (łącznie z postępowaniem apelacyjnym).

III. Zarobki są stron są na podobnym poziomie.

Często bywa, że jedna ze stron chce udowadniać winę drugiej bo liczy na alimenty. Pamiętać bowiem należy, że zgodnie art. 60 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku. Sąd może, ale nie musi. To oznacza, że jeżeli oboje zarabiacie np. po 3 tysiące złotych, szanse na to, że Sąd zasadzi alimenty są małe, gdyż sytuacja strony wygrywającej (niewinnej) nie ulegnie pogorszeniu. Czy w takiej sytuacji jest sens wojować o winę?

IV. Priorytetem dla stron jest dobro dziecka.

To nie wymaga komentarza. Pamiętaj, że małżonek jest także rodzicem. Czy walka o wszystko nie wpłynie negatywnie na dziecko?

Nie wiesz czy rozstać się za porozumieniem stron? Zapytaj adwokata od spraw rozwodowych.

Temida

KANCELARIA

SKONTAKTUJ SIĘ

ZAPRASZAM DO KONTAKTU, WYPEŁNIJ FORMULARZ

  Kancelaria Adwokacka Łukasz Lecyk

  Sygnet

  KANCELARIA ADWOKACKA
  ŁUKASZ LECYK
  +48 605 836 220
  ul. Chmielna 13/6
  20-075 Lublin

  FILIA KANCELARII W WARSZAWIE
  +48 576 236 630
  ul. Widok 8/5
  00 - 023 Warszawa

  Adwokatura Polska
  LUBLIN +48 605 836 220 WARSZAWA +48 576 236 630 kontakt@adwokat-lecyk.pl