BLOG
Roszczenie z tytułu uniemożliwiania korzystania ze wspólnego mieszkania. Podział majątku w Lublinie.
Mam sprawę o podział majątku. Jesteśmy po rozwodzie. Była żona utrudnia mi korzystanie z naszego wspólnego mieszkania. Wymienia zamki, wzywa Policję, wywala za drzwi. Nie chce mi oddać moich osobistych rzeczy. Czy w związku z tym przysługuje mi jakieś odszkodowanie?
Takie pytanie zadał mi jeden z Czytelników portalu lublin112.pl, gdzie od czasu do czasu publikuje odpowiedzi na zapytania prawne.
Wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy wspólnej. Wynagrodzenie z tytułu posiadania ponad udział.
Tak, jak najbardziej. W sytuacji, gdy była małżonka nie dopuszcza Pana do współwłasności domniemywać należy, że małżonka wbrew woli utrudnia Panu korzystanie z mieszkania. Zgodnie z przepisem art. 206 kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.
Jeżeli jeden ze współwłaścicieli prawa tego zostaje pozbawiony (jak w tej sprawie), ma prawo żądać uwzględnienia tego w ramach podziału majątku. W uchwale Sądu Najwyższego z dnia 19 marca 2013 r. Wydanej ws prawie o sygn. akt III CZP 88/12 możemy przeczytać, że „współwłaściciel może domagać się od pozostałych współwłaścicieli korzystających z rzeczy wspólnej z naruszeniem art. 206 k.c. w sposób wyłączający jego współposiadanie, wynagrodzenia za korzystanie z tej rzeczy” O wysokości należnego uprawnionemu współwłaścicielowi wynagrodzenia decydują stawki rynkowe za korzystanie z danego rodzaju rzeczy oraz czas bezprawnego współposiadania i korzystania z rzeczy przez innego współwłaściciela”.
Adwokat podział majątku Lublin – kontakt.
Adwokat Łukasz Lecyk, telefon: 605 836 220
KANCELARIA
KANCELARIA ADWOKACKA ŁUKASZ LECYK +48 605 836 220 ul. Chmielna 13/6
20-075 Lublin
FILIA KANCELARII W WARSZAWIE
+48 576 236 630 ul. Widok 8/5
00 - 023 Warszawa