FB linked in

Ile trwa sprawa o podział majątku? Co wydłuża to postępowanie?

Sygnet Border

BLOG

Ile trwa sprawa o podział majątku? Co wydłuża to postępowanie?

Dodano: 18.02.2022

Ile trwa sprawa o podział majątku w Lublinie? Czas trwania sprawy o podział majątku wspólnego. Co wydłuża sprawie o podział majątku dorobkowego? 

Odpowiedź musi być taka jak zawsze – to zależy.

Zdarzało mi się prowadzić sprawy, które trwały dosłownie kilka miesięcy. Sprawy te kończyły się ugodą lub wydaniem merytorycznego postanowienia na pierwszym terminie rozprawy. Dzieje się tak, gdy strony są zgodne co do tego co wchodzi w skład majątku wspólnego, ile to jest warte i w jaki sposób majątek dorobkowy powinien być podzielony. W tego typu sprawach strony nie zgłaszają również dodatkowych żądań takich jak np. rozliczenie nakładów z majątku osobistego na majątek wspólny lub odwrotnie.

Częściej jednak prowadzę sprawy, które trwają i trwają… Najdłuższa sprawa o podział majątku, którą prowadziłem, trwała prawie osiem lat. W tego typu sprawach, strony zazwyczaj nie są zgodne co do tego co w chodzi w skład majątku wspólnego, ile to jest warte i w jaki sposób majątek podzielić. To powoduje, że zachodzi konieczność dopuszczenia dowodu z opinii biegłego z zakresu wyceny nieruchomości, co znacznie wydłuża czas trwania postępowania. Generuje także bardzo duże koszty, sięgające kilku, a nawet kilkunastu tysięcy zł. Sprawy, które ciągną się latami to zazwyczaj sprawy, w których uczestnicy postępowania zgłaszają dodatkowe żądania np. rozliczenia nakładów z majątku wspólnego na majątek osobisty. Dodatkowe żądania muszą być poparte materiałem dowodowym. Uczestnicy często wnoszą o dopuszczenie dowodu z zeznań kilku świadków, co powoduje konieczność odroczenia rozpraw na kolejne terminy.

Adwokat od spraw o podział majątku Warszawa, Lublin, Radom, Zamość.

Temida

KANCELARIA

SKONTAKTUJ SIĘ

ZAPRASZAM DO KONTAKTU, WYPEŁNIJ FORMULARZ


  Kancelaria Adwokacka Łukasz Lecyk

  Sygnet

  FILIA KANCELARII - WARSZAWA
  +48 576 236 630
  ul. Widok 8/5
  00 - 023 Warszawa

  KANCELARIA ADWOKACKA
  ŁUKASZ LECYK
  +48 605 836 220
  ul. Chmielna 13/6
  20-075 Lublin

  Adwokatura Polska
  LUBLIN +48 605 836 220 WARSZAWA +48 576 236 630 kontakt@adwokat-lecyk.pl