FB linked in
LUBLIN +48 605 836 220
WARSZAWA +48 576 236 630

Czy to prawda, że wydłużył się termin na złożenie pozwu o zaprzeczenie ojcostwa?

Sygnet Border

BLOG

Czy to prawda, że wydłużył się termin na złożenie pozwu o zaprzeczenie ojcostwa?

Dodano: 28.08.2021

Pozew o zaprzeczenie ojcostwa – termin na złożenie pozwu.

Zgodnie z obecnie obowiązującym brzmieniem art. 63 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu roku od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi, nie później jednak niż do dnia osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.

Pozew o zaprzeczenie ojcostwa – jak było kiedyś?

Jakiś czas temu ten artykuł brzmiał następująco “mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.

Ustawodawca wydłuża termin na zaprzeczenie ojcostwa. Dłuższy termin na złożenie pozwu o zaprzeczenie ojcostwa.

Gołym okiem widać, że termin na zaprzeczenie ojcostwa został wydłużony. Po pierwsze, wynosi rok, a nie sześć miesięcy – jak kiedyś. Dodatkowo rozpoczyna swój bieg nie w momencie, gdy ojciec dowiaduje się o urodzeniu dziecka,  a w chwili, gdy uzyskuje informację, że dziecko od niego nie podchodzi. Założyć należy, że o tym drugim fakcie ojciec dowiaduje się zazwyczaj później.

Temida

KANCELARIA

SKONTAKTUJ SIĘ

ZAPRASZAM DO KONTAKTU, WYPEŁNIJ FORMULARZ

    Kancelaria Adwokacka Łukasz Lecyk

    Sygnet

    KANCELARIA ADWOKACKA
    ŁUKASZ LECYK
    +48 605 836 220
    ul. Chmielna 13/6
    20-075 Lublin

    FILIA KANCELARII W WARSZAWIE
    +48 576 236 630
    ul. Widok 8/5
    00 - 023 Warszawa

    Adwokatura Polska