FB linked in
LUBLIN +48 605 836 220
WARSZAWA +48 576 236 630

Czy Sąd przesłucha nasze dzieci w sprawie rozwodowej?

Sygnet Border

BLOG

Czy Sąd przesłucha nasze dzieci w sprawie rozwodowej?

Dodano: 20.03.2017

Zgodnie z przepisem art. 430 kodeksu postępowania cywilnego, małoletni, którzy nie ukończyli lat trzynastu, a zstępni stron, którzy nie ukończyli lat siedemnastu, nie mogą być przesłuchiwani w charakterze świadków.

To oznacza, że Sąd (także ten w Lublinie czy w Zamościu) może przesłuchać dzieci małżonków, którzy chcą się rozwieść. Jeden warunek: muszą mieć co najmniej 17 lat. Dzieci młodsze nie będą w ogóle przesłuchane.

Z doświadczenia wiem, że często bywa tak, że Sąd odradza powoływanie na świadków dzieci – także tych, które ukończyły 17 rok życia. Moim zdaniem taka praktyka jest jak najbardziej zgodna z dobrem dziecka. Zdarza się bowiem, że kłócący się rodzice myślą tylko o własnym interesie, nie rozumiejąc, że dziecko kocha obydwoje rodziców i nie chce zeznawać na korzyść któregoś z nich… Podsumowując: korzystajmy z tego dowodu bardzo ostrożnie. Zapytaj najpierw adwokata od spraw rozwodowych czy powołanie dziecka na świadka jest konieczne w konkretnej sprawie.

Temida

KANCELARIA

SKONTAKTUJ SIĘ

ZAPRASZAM DO KONTAKTU, WYPEŁNIJ FORMULARZ

    Kancelaria Adwokacka Łukasz Lecyk

    Sygnet

    KANCELARIA ADWOKACKA
    ŁUKASZ LECYK
    +48 605 836 220
    ul. Chmielna 13/6
    20-075 Lublin

    FILIA KANCELARII W WARSZAWIE
    +48 576 236 630
    ul. Widok 8/5
    00 - 023 Warszawa

    Adwokatura Polska