FB linked in

Dostałem/-am pozew o alimenty. Co dalej, co mam robić?

Sygnet Border

BLOG

Dostałem/-am pozew o alimenty. Co dalej, co mam robić?

Dodano: 26.06.2023

Pozew o alimenty Warszawa co robić? Jak zachować się po otrzymaniu pozwu o alimenty albo o podwyższenie alimentów? Czy warto składać odpowiedź na pozew? Jak się zachować po otrzymaniu pozwu o alimenty Lublin?

Otrzymałeś/-aś pozew o alimenty opiewający na wysoką kwotę. Zachowaj zimną krew i staraj się zastosować do rad adwokata od spraw rodzinnych.

 1. Przede wszystkim dokładniej przeczytaj pismo, sprawdź czego domaga się strona przeciwna.
 2. Nie podejmuj decyzji pod wpływem chwili. Nie składaj odpowiedzi na pozew o alimenty pisanej na kolanie. Nie dzwoń do byłego/byłej z pretensjami. Nic Ci to nie da.
 3. Dokładnie przeanalizuj wydatki na dziecko wskazane w pozwie. Pomyśl, z którymi się zgadzasz, które kwestionujesz w całości (taki koszt nie jest ponoszony), a które w części (twierdzisz, że dany wydatek jest zawyżony).
 4. Dokładnie zweryfikuj materiał dowodowy dołączony do pozwu. Porównaj kwoty z uzasadnienia pozwu o alimenty Warszawa z dowodami. Czy wszystkie wydatki zostały udowodnione? A może niektóre z dokumentów budzą wątpliwości?
 5. Złóż odpowiedź na pozew, masz na to 14 dni. Co się stanie, gdy nie złożę odpowiedzi na pozew? Konsekwencje niezłożenia odpowiedzi na pozew o alimenty. Zgodnie z przepisem art. 339 k.p.c., Sąd może wydać wyrok zaoczny na posiedzeniu niejawnym, gdy pozwany w wyznaczonym terminie nie złożył odpowiedzi na pozew. Co to znaczy, że Sąd wyda wyrok zaoczny? To oznacza, że przyjmuje za prawdziwe twierdzenia powoda o faktach zawarte w pozwie lub pismach procesowych doręczonych pozwanemu przed posiedzeniem, chyba że budzą one uzasadnione wątpliwości albo zostały przytoczone w celu obejścia prawa. Krótko mówiąc, Sąd uznaje, że to co napisał powód jest prawdą i na tej podstawie wydaje wyrok. Zdanie pozwanego nie jest w ogóle brane pod uwagę.
 6. Jak bronić się przed twierdzeniami z pozwu o alimenty Warszawa? W telegraficznym skrócie: a) kwestionujemy wydatki na dziecko, b) kwestionujemy nasze możliwości zarobkowe.
 7. Masz dodatkowe pytania, są wątpliwości? Skontaktuj się z adwokatem od spraw alimentacyjnych.

  Adwokat Łukasz Lecyk telefon: 605 836 220, kontakt@adwokat-lecyk.pl

Temida

KANCELARIA

SKONTAKTUJ SIĘ

ZAPRASZAM DO KONTAKTU, WYPEŁNIJ FORMULARZ


  Kancelaria Adwokacka Łukasz Lecyk

  Sygnet

  FILIA KANCELARII - WARSZAWA
  +48 576 236 630
  ul. Widok 8/5
  00 - 023 Warszawa

  KANCELARIA ADWOKACKA
  ŁUKASZ LECYK
  +48 605 836 220
  ul. Chmielna 13/6
  20-075 Lublin

  Adwokatura Polska
  LUBLIN +48 605 836 220 WARSZAWA +48 576 236 630 kontakt@adwokat-lecyk.pl