FB linked in

Jak wygląda pierwsza rozprawa w sprawie o rozwód w Warszawie?

Sygnet Border

BLOG

Jak wygląda pierwsza rozprawa w sprawie o rozwód w Warszawie?

Dodano: 03.09.2022
  1. Rozwód Warszawa –  jak wygląda pierwsza rozprawa?
  2. O co pyta Sąd Okręgowy w Warszawie na pierwszej rozprawie rozwodowej?
  3. Czy Sąd przesłuchuje świadków na pierwszej rozprawie?
  4. Ile trwa pierwsza rozprawa w sprawie o rozwód Warszawa?
  5. Czego jeszcze spodziewać się na pierwszej rozprawie rozwodowej?
  6. Rozwód na pierwszej rozprawie? Czy to możliwe?
  7. Co wziąć za sobą? Jak się przygotować do rozprawy?

Rozwód Warszawa –  jak wygląda pierwsza rozprawa?

Na początku, protokolant wywołuje sprawę. Strony wchodzą na salę rozprawę. Sąd sprawdza obecność. Zgodnie z kodeksem, po wywołaniu sprawy strony – najpierw powód, a potem pozwany – zgłaszają ustnie swe żądania i wnioski oraz przedstawiają twierdzenia i dowody na ich poparcie. Strony mogą ponadto wskazywać podstawy prawne swych żądań i wniosków.

Zgodnie z przepisem art. 212 kodeksu postępowania cywilnego, Sąd przez zadawanie pytań stronom dąży do tego, aby strony przytoczyły lub uzupełniły twierdzenia lub dowody na ich poparcie oraz udzieliły wyjaśnień koniecznych do zgodnego z prawdą ustalenia podstawy faktycznej dochodzonych przez nie praw lub roszczeń. W ten sam sposób sąd dąży do wyjaśnienia istotnych okoliczności sprawy, które są sporne. Inaczej mówiąc, Sąd po przedstawieniu stanowisk przez strony, informacyjnie przesłuchuje małżonków.

Postępowanie dowodowe w sprawie rozwodowej ma przede wszystkim na celu ustalenie okoliczności dotyczących rozkładu pożycia, jak również okoliczności dotyczących dzieci stron i ich sytuacji, a w razie uznania powództwa – także przyczyn, które skłoniły do tego stronę pozwaną.

O co pyta Sąd Okręgowy w Warszawie na pierwszej rozprawie rozwodowej? Pytania na sprawie o rozwód. Posiedzenie pojednawcze. 

O tym jakich pytań można się spodziewać na rozprawie można przeczytać więcej tutaj. Po krótce: Sąd weryfikuje kiedy i z jakich przyczyn nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Gdy strony mają małoletnie dzieci, wypytuje o wydatki na małoletnich, dochody rodziców, a także sposób sprawowania przez nich opieki.

Do 2005 r., zgodnie z art. 436 kodeksu postępowania cywilnego, przed wyznaczeniem terminu pierwszej rozprawy przewodniczący wzywał strony do osobistego stawienia się do sądu na posiedzenie pojednawcze, którego przeprowadzenie poruczał równocześnie wyznaczonemu przez siebie sędziemu. Sędzia wyznaczony nakłaniał strony do pojednania, mając w szczególności na uwadze dobro dzieci i społeczne znaczenie trwałości małżeństwa. Obecnie, zgodnie ze zmienionym art. 436 k.p.c., jeżeli istnieją widoki na utrzymanie małżeństwa, sąd może (ale nie musi) skierować strony do mediacji. Skierowanie to jest możliwe także wtedy, gdy postępowanie zostało zawieszone.

Czy Sąd przesłuchuje świadków na pierwszej rozprawie?

Różnie z tym bywa, wszystko zależy od sędziego. Zazwyczaj na pierwszym terminie przesłuchiwani są tylko małżonkowie. Gdy z akt sprawy wynika, że strony ustaliły warunki rozwodu, a mają dzieci, Sąd, celem zakończenia sprawy na pierwszym posiedzeniu, przesłuchuje jednego świadka.

Ile trwa pierwsza rozprawa w sprawie o rozwód Warszawa?

Zazwyczaj 60 – 90 minut. W przypadku rozwodu za porozumieniem stron, do 30 minut. Najkrótsza rozprawa, w której brałem udział trwała raptem 7 minut!

Czego jeszcze spodziewać się po pierwszej rozprawie rozwodowej?

W sytuacji, gdy strony w pozwie lub w odpowiedzi na pozew o rozwód składały wnioski o udzielenie zabezpieczenia np. alimentów, Sąd może na pierwszej rozprawie rozpoznać takie wnioski. Wtedy pytania dotyczącą głównie kwestii związanych z wnioskiem. Przy alimentach, będą to wydatki na dzieci oraz możliwości zarobkowe rodziców.

Pod koniec rozprawy Sąd zazwyczaj planuje dalsze czynności dowodowe w sprawie. Dopuszcza dowody z zeznań świadków czy też np. z opinii OZSS.  Niekiedy zobowiązuje małżonków do przedłożenia stosownych dokumentów w terminie np. 7/14 dni.

Rozwód na pierwszej rozprawie? Czy to możliwe?

Oczywiście.  Z racji na obszerność zagadnienia, odsyłam do artykułu pod tym linkiem.

Co wziąć za sobą? Jak się przygotować do rozprawy?

Weź dowód osobisty oraz pisma złożone w sprawie. Wcześniej je przeczytaj, uporządkuj argumenty. Ubierz się schludnie. Skorzystaj z pomocy kancelarii adwokackiej, która zajmuje się sprawami rozwodowymi w Warszawie.


Prawnik od rozwodów Warszawa. Zapraszam do kontaktu z biurem. Telefon: 576 236 630, e-mail: kontakt@adwokat-lecyk.pl

 

Temida

KANCELARIA

SKONTAKTUJ SIĘ

ZAPRASZAM DO KONTAKTU, WYPEŁNIJ FORMULARZ


    Kancelaria Adwokacka Łukasz Lecyk

    Sygnet

    FILIA KANCELARII - WARSZAWA
    +48 576 236 630
    ul. Widok 8/5
    00 - 023 Warszawa

    KANCELARIA ADWOKACKA
    ŁUKASZ LECYK
    +48 605 836 220
    ul. Chmielna 13/6
    20-075 Lublin

    Adwokatura Polska
    LUBLIN +48 605 836 220 WARSZAWA +48 576 236 630 kontakt@adwokat-lecyk.pl