BLOG
Warto przypomnieć, że w dniu 6 sierpnia br. w Dzienniku Ustaw opublikowano tekst ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza istotne nowości w zakresie procedury cywilnej. W związku z powyższym, kontynuuję cykl artykułów na temat zmian, które maja największe znaczenie dla stron postępowania – również w sprawach o ograniczenie władzy rodzicielskiej czy separację. Ostatnio pisałem o doręczeniu pozwu przez komornika. Dzisiaj kwestia składania zastrzeżeń do protokołu.
Jak jest teraz? Kiedy można złożyć zastrzeżenia do protokołu?
Strony mogą w toku posiedzenia, a jeżeli nie były obecne, na najbliższym posiedzeniu zwrócić uwagę sądu na uchybienia przepisom postępowania, wnosząc o wpisanie zastrzeżenia do protokołu. Stronie, która zastrzeżenia nie zgłosiła, nie przysługuje prawo powoływania się na takie uchybienia w dalszym toku postępowania.
Z polskiego na nasze 😉 Jeśli Twoim zdaniem Sąd zrobił coś nie tak, możesz w toku posiedzenia zwrócić na to uwagę. Gdy Cię nie było, możesz to zrobić na kolejnej rozprawie.
Jak będzie? Zastrzeżenia do protokołu po zmianach.
Po zmianach, zastrzeżenia do protokołu będzie można zgłosić najpóźniej na najbliższym posiedzeniu – zawsze (bez względu na Twoją obecność na posiedzeniu, na którym Sąd popełnił błąd). Jest to bardzo dobra zmiana, gdyż strony będą miały więcej czasu by się zastanowić nad tym czy wszystko na rozprawie przebiegało zgodnie z procedurą.
Wątpliwości? Spotkaj się z adwokatem od spraw rodzinnych z Lublina (kontakt).
KANCELARIA
FILIA KANCELARII - WARSZAWA
+48 576 236 630 ul. Widok 8/5
00 - 023 Warszawa
KANCELARIA ADWOKACKA ŁUKASZ LECYK +48 605 836 220 ul. Chmielna 13/6
20-075 Lublin