BLOG
Warto przypomnieć, że w dniu 6 sierpnia br. w Dzienniku Ustaw opublikowano tekst ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza istotne nowości w zakresie procedury cywilnej. W związku z powyższym, rozpoczynam cykl artykułów na temat zmian, które mają największe znaczenie dla stron postępowania – również w sprawach rozwodowych czy alimentacyjnych. Na początek – nagrywanie rozprawy.
Jak jest teraz? Czy można nagrywać rozprawę? Nagrywanie rozprawy – wniosek.
Sąd na wniosek strony wyraża zgodę na utrwalanie przez nią przebiegu posiedzenia za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk, jeżeli nie stoi temu na przeszkodzie wzgląd na prawidłowość postępowania.
Z polskiego na nasze: Możesz nagrywać rozprawę, gdy Sąd wyrazi na to zgodę.
Jak będzie? Co się zmieni? Nagrywanie rozprawy bez zezwolenia Sądu.
Zgodnie z przepisem art. 9 [1] k.p.c., który wejdzie w życie 7 listopada 2019 r., nie jest wymagane zezwolenie sądu na utrwalanie przez strony lub uczestników postępowania przebiegu posiedzeń i innych czynności sądowych, przy których są obecni, za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk.
Inaczej mówiąc: od listopada tego roku nie musimy składać wniosku o nagrywanie rozprawy. Wymagane jest jednak uprzedzenie Sądu o zamiarze utrwalenia przebiegu posiedzenia lub innej czynności sądowej za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk.
v Nie wiesz jak sobie poradzić w Sądzie?
v Zadzwoń do kancelarii adwokackiej (KLIK!)
KANCELARIA
FILIA KANCELARII - WARSZAWA
+48 576 236 630 ul. Widok 8/5
00 - 023 Warszawa
KANCELARIA ADWOKACKA ŁUKASZ LECYK +48 605 836 220 ul. Chmielna 13/6
20-075 Lublin