BLOG
Rozwód w Lublinie – FAQ. Kiedy Sąd orzeknie rozwód, właściwość Sądu, opłata sądowa od pozwu, czy warto mieć adwokata i garść innych przydatnych informacji. Przeczytaj już teraz 😉
1. Kiedy Sąd orzeknie rozwód? Kiedy nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego.
2. Kiedy Sąd „nie da” nam rozwodu? Kiedy nie nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia, a także w sytuacji gdy rozwód jest sprzeczny z dobrem dziecka albo żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia. Sąd może nie rozwiązać małżeństwa także wtedy, gdy byłoby to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego np. mąż, po 40 latach małżeństwa chce zostawić chorą na raka żonę.
3. Kiedy Sąd orzeka o winie? W zasadzie zawsze, nie orzeka o niej tylko wtedy, gdy małżonkowie tego nie chcą (tzw. rozwód za porozumieniem stron).
4. O czym decyduje Sąd rozwodowy? O rozwodzie, alimentach na dziecko, kontaktach z dzieckiem, władzy rodzicielskiej i miejscu zamieszkania dziecka. Może, ale nie musi orzec o alimentach na byłego małżonka, podziale majątku, eksmisji i wspólnym mieszkaniu.
5. Do którego Sądu mam złożyć pozew o rozwód? Do Sądu Okręgowego w Lublinie lub innego Sądu właściwego ze względu na ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków (lista Sądów się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości).
6. Jakie warunki formalne powinien spełniać pozew o rozwód? Proszę dokładnie zapoznać się z przepisami art. 126 oraz 187 kodeksu postępowania cywilnego.
7. Ile wynosi opłata sądowa od pozwu o rozwód? Na tę chwilę 600 zł. Możesz złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów. Gdy rozwiedziecie się za porozumieniem stron, Sąd zwróci ci połowę opłaty od pozwu o rozwód tj. 300 zł.
8. Czy warto mieć adwokata podczas rozwodu? Moim skromnym zdaniem – tak 😉 Dlaczego? Przeczytaj ten artykuł.
9. Jak wybrać adwokata na sprawę rozwodową w Lublinie? Warto skorzystać z pomocy prawnika, który zajmuje się sprawami rodzinnymi, a w szczególności rozwodami. Zapytaj adwokata o jego doświadczenie w tego typu sprawach.
10. Czy ten „głupi rozwód” da się przeżyć? Da się! Może Cię to nie pocieszy, ale w Lublinie przechodzą przez to tysiące osób w ciągu roku. Z pomocą adwokata jest to łatwiejsze. Jesteś pod opieką fachowca, mniej się stresujesz i wiesz co robić. Będzie dobrze 😉 Powodzenia!
Pytania? Skontaktuj się z adwokatem.
KANCELARIA
FILIA KANCELARII - WARSZAWA
+48 576 236 630 ul. Widok 8/5
00 - 023 Warszawa
KANCELARIA ADWOKACKA ŁUKASZ LECYK +48 605 836 220 ul. Chmielna 13/6
20-075 Lublin