BLOG
Umowa o alimenty w formie aktu notarialnego. Akt notarialny a alimenty. Czy można ustalić alimenty w formie aktu notarialnego?
Tego typu zapytania pojawiają się w wyszukiwarce Google. O to też pytają klienci podczas konsultacji w kancelarii adwokackiej w Lublinie. Jak to wygląda w praktyce?
Z treści art. 138 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, którzy brzmi „w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego” wywnioskować można, że w sprawie o alimenty można zawrzeć umowę.
Zgodnie z przepisem art. 777 k.p.c., akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub wydania rzeczy oznaczonych co do gatunku, ilościowo w akcie określonych, albo też wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, gdy w akcie wskazano termin wykonania obowiązku lub zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie.
Co to oznacza w praktyce? Rodzice mogą się udać do notariusza i w formie aktu ustalić, że jeden z nich np. ojciec, po rygorem egzekucji, zobowiązuje się przekazywać taką i taką kwotę miesięcznie tytułem alimentów na dziecko.
Problem z alimentami? Poradź się adwokata od alimentów (KLIK).
KANCELARIA
FILIA KANCELARII - WARSZAWA
+48 576 236 630 ul. Widok 8/5
00 - 023 Warszawa
KANCELARIA ADWOKACKA ŁUKASZ LECYK +48 605 836 220 ul. Chmielna 13/6
20-075 Lublin